تحقیرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تحقیر، تمسخر، همسر.
پرسش: قرآن کریم در ارتباط با تحقیر و تمسخر همسر، خویشان و بستگان او چه واکنشی نشان می‌دهد؟
پاسخ:


تحقیر و تمسخر

[ویرایش]

براساس تعالیم دین اسلام تحقیر و تمسخر هیچ انسانی جایز نیست؛ لذا از نگاه قرآن تفاوت نمی‌کند که فرد مورد تحقیر و تمسخر فامیل خود انسان، یا فامیل همسر و یا دیگران باشند.

← سخن خداوند متعال


قرآن مجید در نهی تحقیر و تمسخر دیگران می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسی‌ أَنْ یَکُونُوا خَیْراً مِنْهُمْ وَ لا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسی‌ أَنْ یَکُنَّ خَیْراً مِنْهُنَّ وَ لا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإیمانِ وَ مَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُون»؛ «ای کسانی که ایمان آورده‌اید! نباید گروهی از مردان شما گروه دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و نه زنانی زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند و یک‌دیگر را مورد طعن و عیب‌جویی قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند ی‌دیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسی پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستم‌گرند»!

← توضیح آیه


مخاطب این آیه همه مؤمنان‌اند ، اعم از مردان و زنان، این آیه در مقام بیان یکی از آداب معاشرت است و آن این‌که اهل ایمان یک‌دیگر را به مسخره نگیرند و در گفت‌وگو و رفتار هم‌دیگر را سبک نشمارند و استهزا ننمایند، و همواره در نظر داشته باشند امکان دارد که آن شخصی که او را مسخره نموده و سبک شمرده‌اند، در واقع و نزد پروردگار بهتر و گرامی‌تر باشد.

تمسخر همسر

[ویرایش]

علاوه بر این‌که تمسخر همسر جایز نیست. اساساً در آموزه‌های دینی توصیه شده است که با همسرانتان به بهترین روش معاشرت داشته باشید:

«... وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسی‌ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ اللَّهُ فیهِ خَیْراً کَثیرا»؛ «و با آنان (زنان) به نیکویی رفتار کنید و اگر شما را از زنان خوش نیامد، چه‌بسا چیزها که شما را از آن خوش نمی‌آید؛ در‌حالی‌که خدا خیر کثیری در آن نهاده باشد».

تمسخر و تحقیر بستگان همسر

[ویرایش]

بنابراین تمسخر و تحقیر بستگان همسر با این توصیه قرآنی هم‌خوانی ندارد، و اصولاً چنین رفتاری با آرامشی که دلیل اصلی ازدواج است، منافات دارد:

«وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‌ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون»؛ «از نشانه‌های قدرت اوست که همسرانی از جنس خودتان برایتان آفرید تا به آنها آرام گیرید و در میانتان دوستی و مهربانی به وجود آورد، به‌راستی که این عبرتی است، برای آنان‌ که می‌اندیشند».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حجرات (۴۹)، آیه ۱۱.    
۲. نساء (۴)، آیه ۱۹.    
۳. روم (۳۰)، آیه ۲۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | تمسخر | رذائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار